Hummus to przekąska popularna w krajach Bliskiego Wschodu. Pochodzenie hummusu jest nieznane. Wiele nacji z przekonaniem twierdzi, że wymyślony został właśnie w ich krajach. Począwszy od Greków, po Turków, Syryjczyków, Palestyńczyków, Egipcjan, wszyscy uważają, że to ich przodkowie byli autorami przepisu na hummus. Ale dowodów nie mają. Większość składników stosowanych do przygotowania hummusu znanych jest od wieków. Ciecierzyca, nazywana także cieciorką, używana była już 10 tysięcy lat temu na terenie Turcji (jako jedna z pierwszych uprawianych roślin strączkowych). O tahini, sezamowej paście, wspominają arabskie księgi kucharskie, pochodzące z XIII wieku. Niestety, o wiele trudniej jest określić czas i miejsce, w którym po raz pierwszy składniki te ze sobą wymieszano.

Legenda podaje, że hummus wymyślił sułtan Saladyn, a miało to miejsce w czasie wypraw krzyżowych. Pierwszy przepis na hummus znaleziono w książce kucharskiej pochodzącej ze starożytnego Egiptu, ale warto wspomnieć jeszcze, że nad zaletami hummusu rozpisywali się też Sokrates i Platon. Wojna o potrawę toczona jest między Libanem i Izraelem. Arabowie dążyli do tego, aby objąć nazwę patentem w swoim kraju z uwagi na to, że Liban jest znaczącym eksporterem hummusu, ale niestety próby te się nie powiodły i nie rozstrzygnięto o wyłączności na używanie nazwy.

Z racji, że Polska słynie z ziemniaka, podstawą naszego hummusu jest ZIEMNIAK! Pyszny, krajowy i bardzo zdrowy! Pozostałe dodatki pochodzą z receptur tureckich kucharzy.

Składniki na 4 osoby:

300 g ziemniaków ugotowanych w skórce

100 g ugotowanej ciecierzycy

1 ząbek czosnku

50 g pasty tahini

pół cytryny

pół owocu granatu

Sól i pieprz do smaku

Kumin

½ natki pietruszki

80 ml oliwy extra virgin

80 ml wody po ugotowanych ziemniakach

4 sztuki chlebki pita

40 g masła

500 ml Ayran (tureckiego jogurtu)

10 listków mięty

 

Sposób wykonania:

Ugotowane ziemniaki obieramy ze skórki i ucieramy wraz z ciecierzycą w mikserze na wolnych obrotach. Dodajemy pastę tahini, połowę oliwy, kilka łyżek wody po ugotowanych ziemniakach i sok z cytryny. Hummus wykładamy na talerz, na wierzchu formujemy delikatne wgłębienie, w które wlewamy pozostałą oliwę. Całość posypujemy ziarnami granatu i natką pietruszki. Chlebki pita smarujemy masłem i rumienimy na patelni, a do Ayrana dodajemy posiekaną miętę. Hummus podajemy z ciepłą pitą i jogurtem Ayran.

 

Działanie sfinansowane ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

Facebook
Instagram
Tiktok