Gratin dauphinois to rodzinne, domowe danie z Delfinatu (Dauphiné), historycznej krainy położonej na południowym wschodzie Francji, która słynęła z produkcji mleka. Zapiekanka na mleku była więc naturalnym zastosowaniem produktu pozyskiwanego przez miejscowych rolników. Pierwsza historyczna wzmianka pochodzi z 12 lipca 1788 roku i odnosi się do kolacji wystawionej przez generała Julesa Charlesa Henri, księcia Clermont-Tonnerie.

Gratin dauphinois może być samodzielnym daniem, jak również towarzyszyć mięsom czy rybom. Istnieje wiele przepisów na tę zapiekankę: z dodatkiem wędliny, mięsa, sera czy warzyw, ale prawdziwe gratin dauphinois to ziemniaki i mleko (lub mleko i śmietana). W tej wersji Gratin dauphinois występuje z fasolką szparagową oraz jajkiem poshe.

Składniki na 4 osoby:

1,5 kg ziemniaków do pieczenia

500ml śmietany 30%

500ml śmietanki 18%

300g sera typu parmezan

sól i pieprz do smaku

masło do smarowania blaszki do pieczenia

4 ząbki czosnku

jajko poshe

4 jajka

2 l wody

80 ml octu białego

Sól

300 g fasolki szparagowej

1/2 łyżeczki cukru

1/2 łyżeczki soli

4 plastry boczku wędzonego

1/2 pęczka szczypiorku

 

Sposób wykonania:

Obrane ziemniaki kroimy w cienkie plasterki. Formę do pieczenia smarujemy masłem i nacieramy 1 ząbkiem czosnku. Śmietany mieszamy z przyprawami i parmezanem, dodajemy rozdrobniony czosnek. Ziemniaki układamy warstwami w naczyniu i zalewamy śmietaną z przyprawami. Pieczemy w temperaturze 180 stopni przez 1 godzinę.

 

Jajko poshe

Wodę gotujemy z octem i solą, jajka wybijamy pojedynczo na talerz, zmniejszamy moc palnika pod garnkiem, robimy delikatny wir w garnku i zsuwamy z talerzyka jajka, gotujemy je ok. 3 minut, a następnie przekładamy na ręcznik papierowy, żeby usunąć nadmiar wody po gotowaniu.

 

Fasolka

Fasolkę blanszujemy w wodzie z solą i cukrem przez ok. 3 minuty. Następnie chłodzimy w lodowatej wodzie. Po wystudzeniu fasolkę dzielimy na 4 części i owijamy je plastrami boczku. Smażymy około 4 minut aż boczek będzie chrupiący.

 

Sposób podania:

Na gratine układamy jajko i fasolkę, danie podajemy posypane szczypiorkiem.

 

Działanie sfinansowane ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

Facebook
Instagram
Tiktok