Historia ziemniaka

Ziemniak (Solanum tuberosum L.) jest jednoroczną rośliną należącą do rodziny psiankowatych (Solanaceae). Jadalną część ziemniaka stanowi bulwa tworząca się na końcach podziemnych pędów. Ślady upraw ziemniaków w Ameryce Południowej, a szczególnie w Peru, Chile i Boliwii sięgają – według różnych źródeł – od 4 do 6 tysięcy lat p.n.e., podczas gdy do Europy sprowadzono je dopiero w drugiej połowie XVI wieku.

czytaj więcej »

Ziemniaczane ABC

W wyniku wieloletniego krzyżowania i sztucznej selekcji znamy dziś pod tysiąc odmian ziemniaka. Odmiany najbardziej popularne w Polsce można podzielić ze względu na ich przeznaczenie jak również porę zbioru. Każdą odmianę można zaklasyfikować do odpowiedniego typu ziemniaka. Wyróżnia się trzy podstawowe typy: A, B i C oraz typy pośrednie.

czytaj więcej »

Dlaczego warto jeść ziemniaki?

Ziemniak należy obok pszenicy, ryżu i kukurydzy do gatunków roślin uprawnych decydujących o wyżywieniu ludności świata. Ziemniak z uwagi na swój skład (wysoka zawartość skrobi) zalicza się, podobnie jak kasze, ryż czy makaron, do podstawowych źródeł węglowodanów w diecie człowieka. Ponadto według niektórych autorów tylko te młode ziemniaki w pełni zasługują na miano warzyw. Dojrzałe, późne ziemniaki znajdują się na pograniczu warzyw i potraw mącznych.

czytaj więcej »

Wartość odżywcza ziemniaków

W wyniku wysokiej zawartości skrobi ziemniaki stanowią główny produkt węglowodanowy w diecie człowieka (16,3 – 20,5 g węglowodanów w 100 g ziemniaków). Mniej skrobi zawierają ziemniaki wczesne, dlatego ich wartość energetyczna jest niższa w porównaniu do tych późnych. Bulwa ziemniaka składa się jednak przede wszystkim z wody (około 75 %), dzięki czemu ich kaloryczność nie jest tak wysoka jak przyjęło się o nich mówić. Ziemniaki wbrew powszechnie panującemu przekonaniu należą do produktów niskokalorycznych – 100 g surowych ziemniaków dostarcza od 69 kcal (ziemniaki wczesne) do 85 kcal (ziemniaki późne).

czytaj więcej »

Jak kupować, przechowywać i gotować ziemniaki?

Podczas zakupów należy zwrócić uwagę czy bulwy ziemniaków są jednolite pod względem odmiany, twarde, zdrowe, czyste, kształtne i bez pustych przestrzeni wewnątrz. Aby były smaczne i charakteryzowały się przyjemnym, typowym dla ziemniaków aromatem nie powinny być uszkodzone, nadmarznięte i zapleśniałe. Warto również szukać takich, które gotują się równomiernie i nie ciemnieją po ugotowaniu.

czytaj więcej »

Uprawa ziemniaków

Każdy kto posiada większych rozmiarów ogród warzywny może z powodzeniem uprawiać ziemniaki. Żeby jednak cały proces od sadzenia do zbioru przebiegał prawidłowo warto dowiedzieć się jak najwięcej o uprawie tych roślin. Poznanie najważniejszych informacji i wykorzystanie ich w swoim ogrodzie może pozwolić na zadowalające plony.

czytaj więcej »

Lecznicze właściwości ziemniaków

Ziemniaki stanowiące element zróżnicowanej i dobrze zbilansowanej diety mogą łagodzić objawy lub poprawiać parametry zdrowia przy niektórych jednostkach chorobowych (choroby serca, nerek, wrzody żołądka, alergie pokarmowe). Poza kuchnią znane są także inne sposoby wykorzystania ziemniaków i ich niezwykłych właściwości. Papki z surowego ziemniaka mogą służyć m.in. do okładów na zwichnięcia, łagodzić stany zapalne stawów i skóry, obrzęki, a także służyć jako środek przeciwbólowy w schorzeniach reumatycznych.

czytaj więcej »

Ziemniak młody czy wczesny?

Jak odróżnić je od siebie? Który z nich jest lepszy, a który zdrowszy?

Niezależnie czy młody, czy wczesny, ziemniak to król polskich stołów, główny bohater kart dań i  wielu przepisów, faworyt dzieci zwłaszcza w wersji rumianej i idealnie chrupiącej. Wyróżnia się nieograniczonym potencjałem w kuchni, dlatego też jego zalety i możliwości kulinarne są tematem kampanii informacyjno-edukacyjnej „Ziemniaki czy kartofle? Wybierz, smakuj i jedz”. Agnieszka Piskała-Topczewska, specjalistka ds. żywienia wyjaśnia, czym różnią się ziemniaki wczesne od młodych i jak je rozpoznać.

czytaj więcej »

Facebook
Instagram
Tiktok