Dorota Tkaczyk

Okiem trenera

Marta Kruk (Hennig)

Trenerka przygotowania motorycznego, trenerka personalną, instruktorka fitness i były sportowiec

Codzienny ruch i odpowiednia dieta receptą na zdrowie i lepszą kondycję!

Aktywność fizyczna to jedna z rzeczy, która jest dostępna za darmo, a może zmienić nasze życie o 180 stopni. Lista korzyści, które niesie za sobą ruch, jest bardzo długa. Zdaniem Marty Kruk, trenerki personalnej i ekspertki kampanii „Ziemniaki czy kartofle? Wybierz, smakuj i jedz”, regularny wysiłek wpływa nie tylko na układ ruchu, ale na cały organizm – wzmacnia ciało i poprawia nastrój. By uprawiać sport, trzeba jednak czerpać energię z odpowiednich źródeł. Najważniejszym źródłem energii w diecie osoby ćwiczącej są węglowodany, których duże pokłady zawierają ziemniaki.
– Jako trener często powtarzam, że nasze ciało jest stworzone do ruchu. Ilość mięśni, kości, stawów oraz złożoność całego układu ruchu jest żywym dowodem na to, że aktywność powinna być dla nas tak naturalna, jak oddychanie. Mimo to ciągle walczymy z brakiem motywacji, czasu i chęci. Jednym z powodów tej sytuacji może być fakt, że nie do końca zdajemy sobie sprawę, jak dużo tracimy, wybierając siedzenie na kanapie zamiast spaceru – mówi Marta Kruk, trenerka personalna, autorka bloga Codziennie Fit, ekspertka kampanii „Ziemniaki czy kartofle? Wybierz, smakuj i jedz”.

Chcesz być w formie? Ruszaj się codziennie!

U osób, które są aktywne fizycznie, znacznie zmniejsza się prawdopodobieństwo zachorowania na choroby serca i układu krążenia. Regularny ruch przyczynia się do spadku ciśnienia tętniczego oraz ryzyka wystąpienia zachorowania na cukrzycę typu 2. Ćwiczenia wzmacniają mięśnie oraz układ kostno-stawowy, co m.in. obniża ryzyko urazów. Aktywność fizyczna u seniorów opóźnia niekorzystne zmiany zdrowotne
i pomaga utrzymać jak najdłużej zdrowie fizyczne i psychiczne. Ruch wpływa też korzystnie na sprawność naszego układu odpornościowego i poprawę jakości snu, a to ma kluczowe znaczenie dla ochrony przed chorobami. – O ile ruch przynosi korzyści, o tyle jego brak nie jest dla ciała neutralny. To, że się nie ruszamy, jest szkodliwe – brak aktywności został uznany za czynnik ryzyka choroby sercowo-naczyniowej. Jeśli więc chcemy zadbać o swoje serce i układ krążenia oraz cieszyć się zdrowiem przez długie lata, to zwiększenie ruchu w ciągu dnia będzie dobrym krokiemtwierdzi ekspertka kampanii.

Zdrowa głowa

Aktywność fizyczna ma także wpływ na naszą psychikę. Pozwala lepiej radzić sobie ze stresem, poprawia samopoczucie, pomaga zmniejszyć ryzyko zachorowania na depresję oraz zaburzenia lękowe (szczególnie
w przypadku treningu aerobowego oraz treningu siłowego). Regularny ruch może też poprawić stan zdrowia u osób już cierpiących na zaburzenia psychiczne i łagodzić objawy np. demencji. – Sport oddziałuje na nasze zdrowie z każdej strony – zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Im szybciej sobie to uświadomimy, tym więcej czasu będziemy mieć na to, by zacząć się ruszać i korzystać z tej darmowej profilaktyki!dodaje trenerka.

Sport może być też narzędziem kształtującym figurę: właściwe połączenie treningu siłowego z innymi aktywnościami pomaga wyrzeźbić ciało, ujędrnić je, a nawet – przy odpowiednio zaprogramowanym treningu sylwetkowym – wpłynąć na proporcje, dzięki czemu sylwetka będzie prezentowała się jeszcze lepiej.

Dieta i sport idą w parze

– Poprzez regularną aktywność fizyczną zwiększamy swoje zapotrzebowanie kaloryczne, co ma duże znaczenie, gdyż osoby aktywne mogą dzięki temu zjeść więcej i utrzymać prawidłową masę ciała. Niewątpliwie osobom aktywnym jest prościej osiągnąć wymarzoną sylwetkę lub zachować aktualną figurępodkreśla Marta Kruk.

Kluczowym źródłem energii w diecie osoby aktywnej są węglowodany. Produktem, który będzie dobrą bazą do budowania wartościowych posiłków, są ziemniaki. Dzięki nim pozyskujemy nie tylko energię, ale także białko, witaminy i składniki mineralne. To także jedno z najtańszych źródeł błonnika i jedno z najlepszych źródeł potasu w diecie. Ziemniaki są również bogate w witaminę C.

Warto przekonać się do aktywności fizycznej. Nasz organizm lubi ruch i korzyści, które z niego wynikają. Jeśli zależy nam na dobrym zdrowiu, lepszej jakości życia, doskonałej formie psychicznej i fizycznej, a także sprawności w wieku dojrzałym, rozwiązaniem nie są magiczne sposoby, a… wstanie z kanapy uważa Marta Kruk.

Facebook
Instagram
Tiktok