Każdy kto posiada większych rozmiarów ogród warzywny może z powodzeniem uprawiać ziemniaki. Żeby jednak cały proces od sadzenia do zbioru przebiegał prawidłowo warto dowiedzieć się jak najwięcej o uprawie tych roślin. Poznanie najważniejszych informacji i wykorzystanie ich w swoim ogrodzie może pozwolić na zadowalające plony.
Przed rozpoczęciem uprawy należy odpowiednio wcześniej (np. jesienią) przygotować miejsce do tego celu. Ziemniaki potrzebują ziemi żyznej i najlepiej głęboko przekopanej. W miejscu przeznaczonym na uprawę ziemniaków należy głęboko przekopać ziemię widłami i wymieszać z obornikiem (poprawia właściwości gleby i dostarcza roślinom składników pokarmowych).
Następnym krokiem jest wybór odmiany. Spośród wielu odmian można wyróżnić te wczesne, które najlepiej sprawdzą się w ogrodzie. Odmiany wczesne i bardzo wczesne to tak zwane ziemniaki młode, i zalicza się do nich Aster, Irys, Orlik, Bila, Bard, Denar, Lord czy Korona (odmiany polskie) oraz Vineta, Impala, Karatom, Krasa, Velox (odmiany zagraniczne). Odmiany średnio wczesne, również nadające się do sadzenia w ogrodzie to Irga, Maryna, Mila, Triada, Andromeda, Balbina, Bartek, Tokaj, Wiking i Żagiel (odmiany krajowe) oraz Sante, Satina, Clarissa i Ditta (odmiany zagraniczne). Najczęściej spotykane są sadzeniaki odmiany Irga i Irys – są to ziemniaki uznawane przez wielu za najsmaczniejsze, przez co są także najpopularniejsze. W sadzeniaki najlepiej zaopatrzyć się w specjalnych sklepach – centrach nasiennych. Dzięki temu zyskujemy pewność, że bulwy pozbawione są wirusów i grzybów.
Najlepszą porą na wysadzenie ziemniaków jest koniec kwietnia lub początek maja. Nie powinno się sadzić ziemniaków przed 20 kwietnia z uwagi na możliwość pojawienia się przymrozków. Ziemniaki są wrażliwe na niską temperaturę, ich części nadziemne wytrzymują temperatury do -1,5oC. Sadzeniaki ziemniaków należy układać kiełkami do góry, na głębokości około 8 cm w odstępach co pół metra między bulwami. Następnie należy usypać wały ziemi na wysokości około 20-30 cm (redliny, na większych powierzchniach tworzone są za pomocą sadzarki lub obsypnika).
Aby ziemniaki wytworzyły pożądane, dorodne bulwy stosuje się nawozy mineralne. W kwestii dawkowania należy przestrzegać zaleceń producenta. W czasie suszy warto podlewać ziemniaki pamiętając jednak, że nadmierna wilgoć może doprowadzić do gnicia bulw. Przez cały czas do wykopków należy usuwać chwasty i spulchniać wierzchnią warstwę gleby.
Pierwsze zbiory ziemniaka mogą nastąpić w połowie czerwca, a więc po 8-10 tygodniach od wysadzenia. Podczas wykopywania należy odgarniać tylko część redlin i delikatnie odcinać bulwy, a następnie z powrotem zasypywać rośliny. Ostatnich zbiorów dokonuje się, gdy nadziemna część rośliny zaczyna obumierać.