Ziemniaki stanowiące element zróżnicowanej i dobrze zbilansowanej diety mogą łagodzić objawy lub poprawiać parametry zdrowia przy niektórych jednostkach chorobowych (choroby serca, nerek, wrzody żołądka, alergie pokarmowe). Poza kuchnią znane są także inne sposoby wykorzystania ziemniaków i ich niezwykłych właściwości. Papki z surowego ziemniaka mogą służyć m.in. do okładów na zwichnięcia, łagodzić stany zapalne stawów i skóry, obrzęki, a także służyć jako środek przeciwbólowy w schorzeniach reumatycznych.

Zielone i kiełkujące ziemniaki zawierają alkaloidy (solanina), które w zbyt dużych ilościach mogą być trujące. Występowanie w ziemniaku solaniny stanowi jego naturalną ochronę przed szkodnikami i grzybami. Dla człowieka nadmierne spożycie solaniny może skończyć się zatruciem pokarmowym. Solanina ulega rozkładowi pod wpływem wysokiej temperatury, dlatego ziemniaki należy spożywać po ugotowaniu/grillowaniu/pieczeniu, a nigdy na surowo.

Okład

Startego ziemniaka można wykorzystać do łagodzenia poparzonej skóry, np. po zbyt długotrwałym przebywaniu na słońcu lub jako okłady na trudno gojące się rany. Zamiast ziemniaka można użyć mąki ziemniaczanej.

Okłady z ziemniaków (ziemniak starty na tarce i zawinięty w gazę) łagodzą bóle głowy, także migrenowe i udrażniają zatoki.

Ziemniaki można wykorzystać także do zwykłej pielęgnacji suchej i podrażnionej skóry. Miąższ ziemniaka wykazuje działanie zmiękczające, łagodzące i nawilżające. Dzięki obecności wit. C działa także bakteriobójczo i stymuluje produkcję kolagenu.

Maseczka

Maseczkę z ziemniaka można wykonać w zaledwie kilka minut. Surowego ziemniaka należy umyć, obrać i zetrzeć na tarce (drobne oczka). Powstałą papkę wystarczy nałożyć na oczyszczoną skórę twarzy, szyi i dekoltu i pozostawić na około 20 minut. Po tym czasie zmyć letnią wodą.

Ziemniaki w plastrach lub podobnie jak wyżej – w formie maseczki – sprawdzą się także pod oczami na redukcję cieni i wygładzenie skóry.

Do ugotowanych ziemniaków wystarczy dodać gliceryny i oleju roślinnego, by uzyskać odżywczy i wygładzający krem do rąk. Tak uzyskany krem należy nałożyć na noc i włożyć bawełniane rękawiczki do pielęgnacji dłoni. Następnego dnia zmyć krem letnią wodą.

Kąpiel

Na problemy skórne, świąd i wysypki (także w przypadku osób chorych na łuszczycę) pomaga kąpiel w krochmalu.

Przepis na kąpiel w krochmalu:

Składniki:

  • ½ kg mąki ziemniaczanej
  • 2 l wody

Sposób przygotowania:

Mąkę należy dokładnie rozmieszać w zimnej wodzie i dodać do napełnionej wanny. Do takiej kąpieli warto dodać także napar z mięty, kwiatu czarnego bzu, bukwicy i korzenia łopianu.

Facebook
Instagram
Tiktok